Aktuality

Women Scholars Here and There; Then and Now

The concluding event of the worldwide UN campaign "Orange the World," also known as "16 Days of Activism against Gender-Based Violence," will be conducted in an international spirit. We have invited international scholars from Charles University to share their experiences regarding the status and equality of women.

Univerzita - místo pro aktivismus?

Zveme vás na pokračování kampaně "Orange the World", aneb "16 dní aktivismu proti genderově podmíněnému násilí". Akce bude probíhat formou panelové diskuse o hranicích aktivismu, který patří do akademického prostředí a jeho vztahu s třetí rolí univerzity.

Podejte si přihlášku zdarma do 31. 12. 2023

Nacházíte se v tíživé životní situaci a přemýšlíte o studiu na UK? Do konce roku je možné podat si jednu přihlášku ke studiu zdarma!

Kompletní informace o podání přihlášky zdarma naleznete zde.

Pro studující zasažené situací na Blízkém východě

Nabízíme účast v podpůrných skupinových setkáních každé pondělí (v AJ) a středu (v ČJ) v prostorách Poradny Centra Carolina ve Školské13a. Není třeba se předem registrovat. Samozřejmě jsou vám otevřeny i další akce z nabídky, je-li volná kapacita.

Podpůrné skupiny

VŠICHNI STUDUJÍCÍ, Bc., Mgr., Ph.D.

Otevřeli jsme skupiny moderované našimi poradci, psychology a kouči. Ve skupině zjistíte, že nejste se svými problémy sami. Možnost probrat věci ve skupině přináší úlevu, nové pohledy, inspiraci a někdy i příležitost se zasmát věcem, nad kterými byste se o samotě třeba trápili.

Mentoring pro studující se znevýhodněním

Zapojte se do programu mentoringu pro studující se socioekonomickým znevýhodněním. Hledáme klienty mentoringu z 1. a 2. ročníků a mentory.

21. září 2023
Všechny aktuality >
Akce pro vás

Studenti Doktorandi Klub Alumni Zaměstnanci


Podmínky účasti na seminářích a workshopech


Writing a Research Article: Effective Introduction


Are you a Ph.D. student junior or an advanced researcher still fighting with the English academic texts? Do not worry, and keep writing! We offer you a cycle of four workshops, especially aiming at one of the researcher's burdens. The first three seminars focus on specific parts of an English academic text, while the last is about applying for a funding project.


  1. Writing a Research Article: Effective Introduction

  2. Writing a Research Article: Abstract

  3. Writing a Research Article: Discussion Section and Literature Review

  4. Writing a Research Article: Applying for a Funding Project


All of the workshops could be participated separately.


Content

Through analysis of sample texts, you will become familiar with the expected structure and content of sections of research papers or dissertations. You will also be shown important principles affecting language and style and subsequently do exercises to put these principles into practice.


Timing

Thursday, 26th October, 14.00 - 17.00

Zelená posluchárna (Green Auditory), Celetná 20


Lecturer

Eleanor Lurring, MA in Applied Linguistics, MBA, RSA Dip TESOL

I am a native speaker of English from the UK. With over thirty years of experience teaching high-level English, I now focus on helping writers produce academic texts for publication. I proofread and edit academic texts such as research articles, Ph.D. dissertations, conference papers, motivation letters, and grant applications. I work with doctoral and post-doctoral researchers in various branches of science, education, engineering, humanities, and economics. This may be consultancy work if the structure and content of a text need attention; or it may be proofreading for accuracy and reader-friendly style.


Participants

Ph.D. students


Registration

Vzdělávací portál (Educational Portal)


Pay attention to the pre-filled e-mail address in your account on the Educational Portal. We communicate via the mentioned e-mail about the course. If you want to change your e-mail address in Educational Portal, you must do it in WhoIS system.


Začátek akce 26. října 2023
Konec akce 26. října 2023
Druh akce Kurzy, workshopy, semináře
Organizátor UK POINT, Mgr. Petra Kučerová Konupková
Email na organizátora petra.kucerova.konupkova@ruk.cuni.cz
Webové stránky https://ukpoint.cuni.cz/IPSCEN-1.html
Program https://ukpoint.cuni.cz/IPSCEN-147.html
Místo konání akce Zelená posluchárna
Rezervace Vzdělávací portál (Educational Portal)


Máte dotaz?
Kontakty

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:

Provozní doba a kontakty na oddělení


Jak k nám