Fondy EHP a Norska



Vědomá cesta k odolnější akademické komunitě

V návaznosti na tragické události z 21. prosince 2023 na Filozofické fakultě byla navázána spolupráce s norskými partnery Norwegian Centre for Violence and Traumatic Stress Studies (NKVTS). Hlavním cílem této spolupráce bylo propojit odborníky z Univerzity Karlovy s partnery z NKVTS a podpořit výměnu zkušeností, které norští experti získali po tragických událostech na ostrově Utøya v roce 2011. Spolupráce byla zformulována do projektu Vědomá cesta k odolnější akademické komunitě. Projekt se zaměřuje nejen na sdílení poznatků v oblasti péče o zasažené po útoku, ale také na přípravu dlouhodobého plánu rozvoje podpůrných opatření. Expertíza NKVTS poslouží navíc jako důležitý zdroj poznatků pro další činnost nově vzniklého Centra resilience UK. V plánu je také definovat možnosti dalšího výzkumu, který by zachytil měnící se situaci a zkušenosti po útoku.

Součástí projektu byla i návštěva zástupců UK u norských partnerů v Oslu v listopadu 2024. Výjezdu se zúčastnili zástupci Filozofické fakulty, UK Pointu i studentského spolku Peerko. Klíčovým bodem programu bylo sdílení poznatků z dlouhodobého výzkumu a dalších zkušeností. Diskutovalo se o důležitosti citlivého přístupu k tvorbě pamětních míst s ohledem na individuální potřeby pozůstalých. Zástupci UK také navštívili ostrov Utøya, místo tragických událostí z roku 2011. Účastníci ocenili možnost osobně vnímat atmosféru tohoto místa, které je dnes přebudováno na pamětní a vzdělávací centrum, které vyvažuje potřebu vzpomínat a potřebu nového života, učení a zapojení pro inkluzivnější a demokratickou společnost.


Následně v únoru 2025 přivítala Univerzita Karlova v Praze zástupkyně NKVTS, profesorku Lise E. Stene a Kristin A. Glad. Cílem návštěvy bylo sdílet zkušenosti NKVTS s univerzitní komunitou i komunikaci těchto témat směrem k veřejnosti a vládním institucím. Během dvoudenní akce se nejdříve diskutovalo o systémových opatřeních, která pomáhají vytvářet bezpečnější prostředí na vysokých školách. Na workshopu pak zazněly poznatky z výzkumu po teroristickém útoku na norském ostrově Utøya a příspěvky zástupců UK po události na FF UK. Poznatky mohou umožnit praktické využití ke zmírnění dopadů traumatizujících událostí a prevenci podobných situací v budoucnu.


V březnu 2025 pak zástupci Univerzity Karlovy podniknou poslední návštěvu Norska. Jeho cílem bude prohloubení spolupráce, definování finálních výstupů projektu a stanovení dalších kroků.



Norwegian Centre for Violence and Traumatic Stress Studies (NKVTS)

Norwegian Centre for Violence and Traumatic Stress Studies je národní výzkumná instituce provozovaná ze strany norské vlády, která se zaměřuje na problematiku násilí a sexuálního zneužívání, zvládání katastrof, terorismu, ozbrojených konfliktů a traumatického stresu. Po teroristickém útoku na ostrově Utøya z 22. července 2011 zahájilo NKVTS dlouhodobý výzkum zaměřující se na zkoumání zkušeností a reakcí přeživších a jejich nejbližších rodinných příslušníků. Hlavním cílem této studie je identifikovat faktory spojené s dlouhodobým vývojem zdraví a každodenním fungováním u dospívajících a mladých dospělých obětí teroristického útoku. Studie rovněž poskytne poznatky o tom, jakou měli mladí lidé a jejich nejbližší příbuzní zkušenost se systémem podpory a jak jim bylo vyhověno v místních komunitách a školách.

Tato unikátní víceletá studie tedy poskytuje nové a důležité poznatky o dopadu mimořádné události na mladé lidi a další zasažené.


Poslední změna: 28. březen 2025 14:55 
Máte dotaz?
Kontakty

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:

Provozní doba a kontakty na oddělení


Jak k nám