3. října 2024

Nácvik požární evakuace se bude se týkat budovy Šporkova paláce (9. 10. 2024) a hlavní budovy na Náměstí Jana Palacha (10. 10. 2024). Na nácviku se budou podílet složky Hasičského záchranného sboru ČR, Policie ČR a Záchranné služby.

Bezpečnost je pro univerzitu prioritou, cvičení bude provedeno tak, aby ověřilo schopnost skutečné evakuace. Cvičení na FF UK letos metodicky i organizačně povede Bezpečnostní odbor rektorátu UK s cílem prověřit správnost připravených postupů, funkčnost technických prvků, připravenost požárních hlídek a dalších zaměstnanců odpovědných za evakuaci, ověřit aktivaci systému krizového varování a ověřit koordinaci s IZS.

Jak bude cvičení probíhat?

V dopoledních hodinách proběhne simulace požáru v budově. Abychom prověřili vše, co je při evakuaci třeba a použijeme signální blikač. Můžete tedy:

• vidět světelnou signalizaci;

• slyšet pokyny k evakuaci.

Informace o vzniku “požáru” se k vám může dostat několika způsoby:

• - vyhlášený poplach pracovníky vrátnici za pomocí megafonu;

• vyhlášený poplach a zahájení evakuace členy požárních hlídek ze stran zaměstnaců, kteří budou označení reflexními vestami;

• zprávou z Krizového informačního svolávacího systému (KISS) skrze SMS a e-maily.

V rámci cvičení budou na místě i zástupci Integrovaného záchranného systému z řad HZS, Policie ČR a Zdravotnické záchranné služby, kteří se budou pohybovat po budově a pomáhat s evakuací. Odhadujeme, že celková délka cvičení bude přibližně 45 minut.

Jak lze den evakuačního cvičení zvládnout i v případě, že se před zahájením cvičení nebudete cítit dobře?

V případě, že se ten den nebudete s cvičením cítit komfortně nebo se před jeho zahájením nebudete cítit dobře, můžete navštívit připravené prostory v UK Pointu (Celetná 13). V zasedací místnosti 0.14 můžete strávit čas podle vašich potřeb. K dispozici vám zde budou krizoví interventi, se kterými budete mít možnost probrat cokoliv, co v té chvíli budete cítit.

Jakým způsobem byste měli reagovat na vzniklý poplach?

Při obdržení informace o zahájené evakuaci zanechte veškerých aktivit, vezměte si osobní věci, oblečte se a v poklidu (NEBĚHEJTE) se vydejte jednou z evakuačních cest ven z budovy:

• Centrálním schodištěm s východem z budovy směrem k Náměstí Jana Palacha

• Evakuační schodiště (pravá zadní část budovy) s východem do Valentýnské ulice.

Během cesty dbejte pokynů organizátorů cvičení (označeni reflexní vestou žluté barvy).

Dbejte pokynů všech složek IZS na místě.

Po opuštění budovy setrvejte na shromaždišti (dále od východu abyste neblokovali odchod ostatním) a vyčkejte dalších informací.

V případě jakéhokoliv problému či dotazu se neváhejte obrátit na jakoukoliv osobu v reflexní vestě nebo příslušníka Policie či Hasičů (IZS).

Po ukončení cvičení se můžete vrátit do budovy (přibližně do 45 minut)

Mějte na paměti možnou nepřízeň počasí a podle toho se vhodně oblékněte.

Koho můžete na objektu vidět v roli organizátorů?

• Hasičský záchranný sbor ČR (v uniformě)

• Policie ČR (v uniformě)

• Zdravotní záchranná služba (ve zdravotnickém stejnokroji)

• Zaměstnanci v roli požárních hlídek FF UK (označené žlutými reflexními vestami)

• Pracovníci vrátnice FF UK (označení žlutými reflexními vestami)

• Zaměstnanci bezpečnostního odboru RUK a jejich asistenti (označeni červenými reflexními vestami)

• Krizové interventy (označené žlutými reflexními vestami s nápisem KRIZOVÝ INTERVENT)

Jak lze den evakuačního cvičení zvládnout i v případě, že se v průběhu cvičení nebudete cítit dobře?

Pokud se v průběhu cvičení kdykoliv nebudete cítit komfortně, neváhejte si říct o pomoct. Na místě budou k dispozici krizoví interventi, kteří budou označeni žlutými reflexními vestami s nápisem KRIZOVÝ INTERVENT. Tito interventi vám budou kdykoliv k dispozici, aby vám pomohli zvládnout jakékoliv pocity, emoce nebo zážitky, které požární cvičení může přinést.

K dispozici vám budou také prostory v UK Pointu (Celetná 13, místnost 0.14), kam se kdykoliv v průběhu cvičení nebo i po něm můžete přemístit. I zde budou k dispozici krizoví interventi, kteří vás podpoří a pomohou vám.