• Aktuality

Aktuality

16. září 2024

Aktuální povodňová situace, která zasáhla Českou republiku, představuje mimořádnou zátěž nejen pro všechny, které živel postihl přímo, či ohrozil jejich blízké či majetek, ale může vyvolat i nepříjemné reakce u těch, kterých se situace přímo nedotkla.


I v této situaci lze učinit kroky, které podpoří vaši duševní kondici.


V případě potřeby akutní psychologické podpory nebo při projevech zhoršeného psychického zdraví (jako jsou psychické potíže, například šok, úzkost, nespavost, obavy, nebo při potřebě sdílet svou zkušenost z aktuálních událostí) se neváhejte obrátit na odbornou krizovou pomoc. Kontakty na ni naleznete níže.


Jak pečovat o vlastní duševní kondici?


Účinné bývají následující kroky:


  • Snažte se, alespoň zpočátku, především odpočívat a nabrat síly, pomůže Vám to později aktivně svoji situaci zvládat. Dejte si čas na zotavení, nespěchejte. Každý potřebuje na zvládnutí extrémní zátěže různě dlouhý čas.


  • Sdílejte své pocity s druhými lidmi, kterým důvěřujete. Možnost mluvit s druhými o svých emocích a myšlenkách přináší úlevu. Využívejte takové kontakty, u kterých máte jistotu přijetí, pochopení a podpory, ať už jsou z univerzity či vašeho blízkého okolí, ať už zažili podobnou situaci nebo jsou jen empatičtí a podpůrní. Důležité je, abyste na to nebyli sami. Možná ale právě teď vaše blízké kontaktovat nemůžete, necítíte se emocionálně silní a připravení s nimi mluvit, pak je lepší obrátit se na někoho z doporučených odborníků níže.


  • Snažte se zachovat co nejběžnější režim. Věnujte se svým obvyklým činnostem, které vám přinášely uspokojení, i když se vám to nyní zdá náročné. Pravidelné aktivity poskytnou pocit stability v době chaosu.


  • Používejte jednoduché cesty ke zklidnění. Pohyb, sport a tělesné cvičení může být dobrou cestou pro překonávání stresu. Vyzkoušejte relaxační cvičení. Pomoci může jakákoliv činnost, která vás rozptýlí a odvede myšlenky od špatného zážitku. Vyhněte se alkoholu a drogám, které uleví jen krátkodobě, ale z dlouhodobého pohledu zhoršují zpracování traumatického zážitku.


  • Využívejte zdravé copingové strategie, např. relaxační techniky a dechová cvičení, sportovní aktivity, kulturní zážitky. Aktivujte své zdroje ke zvládnutí zátěže. Myslete na věci, které vám pomohly v minulosti, které se vám podařily, myslete na své schopnosti. Možná nejste na všechno tak sami, jak Vám připadá, ale máte blízké lidi, kteří Vás podpoří. Napište si všechny své zdroje ke zvládnutí situace na papír a příležitostně si je promýšlejte a doplňujte. Využijte různé příručky se svépomocnými postupy, abyste rozuměli svým reakcím na to, co jste zažili. Čtěte je po malých dávkách. Najdete je například na webových stránkách Opatruj.se.


  • Sledujte, jaké je vaše prožívání a myšlenky. Pokud zaregistrujete změny oproti stavu před tragickými událostmi, neváhejte vyhledat pomoc. Pozornost si zaslouží, když cítíte dlouhodobou skleslost, prudce se vám mění nálady, reagujete nepřiměřeně podrážděně, nedokážete na prožité události myslet, zaplavuje vás úzkost, trpíte nespavostí či nesoustředěností a další mimořádné pocity.


  • Všímejte si podobných změn u lidí ve vašem okolí a nabízejte jim pomoc či poskytněte kontakt na odborné služby. I oni jsou zprostředkovaně tragickou událostí zasaženi a může pro ně být důležité to s vámi sdílet. Pamatujte, že každý, kdo je současnou situací zasažen (ať už přímo či nepřímo), bude citlivější k projevům bagatelizace a zlehčování, vtipkování či srovnávání s jinými lidmi. Dotyčnou osobu si vyslechněte a vyjádřete pochopení, další kroky naleznete zde.


  • Může také pomoci, pokud využijete profesionální pomoc. Odborník Vám pomůže zvládnout aktuální situaci a její prožívání. Níže naleznete kontakty, na které se můžete obrátit.


Uvedená doporučení jsou obecnými principy. Platí však, že reakce každého z nás na zátěžové situace je jedinečná. Profesionální podpora v oblasti duševního zdraví je v takových situacích zásadní.


Aktuálně dostupná pomoc


Pokud potřebujete psychologickou pomoc v souvislosti s aktuální povodňovou situací, využijte rozcestník na webu poraden UK. Pro objednání na psychologické a jiné poradenství je možné se obrátit přímo na e-mail . Aktuálně podnikáme všechny kroky k tomu, abychom postiženým povodňovými událostmi nabídli co nejrychlejší termín konzultací.


V případě potřeby akutní psychologické podpory nebo při projevech zhoršeného psychického zdraví (jako jsou psychické potíže, například šok, úzkost, nespavost, obavy, nebo při potřebě sdílet svou zkušenost z aktuálních událostí) se neváhejte obrátit na odbornou krizovou pomoc. Využít ji ale můžete také při obavách o situaci či aktuální stav svých nejbližších:


  • Linka první psychické pomoci: 116 123


  • Modrá linka: 731 197 477 a 608 902 410 (v provozu NONSTOP)


  • Linka bezpečí (pro studenty do 26 let): 116 111 nonstop linka + chat (denně 9.00-13.00, 15.00-19.00)


  • Linka důvěry: 222 580 697, od pondělí do soboty možnost využít i chat


Obrátit se můžete i na chatovou poradnu Nepanikař, která je dostupná zde.


V případě akutní situace můžete využít také konkrétní krizová pracoviště:


  • Krizové centrum RIAPS: Chelčického 39, Praha 3, 130 00 – nonstop telefonická krizová pomoc: 222 586 768


  • Centrum krizové intervence v Bohnicích: Ústavní 91, Praha 8, 181 02


Více kontaktů na krizovou psychologickou podporu mimo UK naleznete zde.


Využít můžete také oficiálně zveřejněnou podporu týkající se povodňové situace v ČR, a to na portálu: opatruj.se.


Během celého podzimního semestru budou dostupné také podpůrné skupiny pod vedením odborníků a odbornic z Českého institutu pro psychotraumatologii a EMDR.


Nejbližší termín, který můžete využít, se bude konat 24. 09. 2024 online. Nutná je registrace na webu EMDR. Další termín je 03. 10. 2024 prezenčně ve 14.00 a v 16.00 v Malé aule v prostorách Karolina. Odkaz na přihlášení zde.


Již od 30. 09. můžete navštívit otevřenou podpůrnou skupinu, kterou pořádají přímo poradny UK. Více informací naleznete zde.


Doporučení na podporu psychického zdraví během aktuálních povodní


English version is available here.


Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:

Provozní doba a kontakty na oddělení


Jak k nám