Přednášky a besedy

Týden humanitních věd: 238. interdisciplinární seminář ZČU (Plzeň)

Zveme všechny alumni a přátele humanitních věd na jedinečnou akci, která se koná 19. listopadu v Západočeském muzeu v Plzni. Přijďte si poslechnout přednášky na téma atomové energie, vědeckých objevů i hranic technologického pokroku člověka. Čtyři inspirativní přednášející nás provedou zajímavými otázkami a kontroverzemi světa vědy. Začínáme v 9:00. Pořádá Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s plzeňskou Diecézí a Západočeským muzeem v Plzni.

Více o akci.


Marek Orko Vácha: „Editace DNA: nejzávažnější problém současné bioetiky“ (Plzeň)

Zveme vás na inspirativní seminář o editaci DNA a bioetice, který pořádá Fakulta filozofická Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s plzeňskou Diecézí a Pamětí národa. Na přednášku s názvem „Editace DNA: nejzávažnější problém současné bioetiky“, kterou uvádí Marek Orko Vácha se můžete těšit 11. listopadu 2024 od 16:30 v aule Fakulty pedagogické na adrese Veleslavínova 42 v Plzni. Tento program navazuje na interdisciplinární cyklus z let 1998–2017 a vstup je zdarma. Těšíme se na společnou diskuzi o etických otázkách editace DNA.

Více o akci.


Historicko-vědecká prohlídka Kostela Sv. Havla s přednáškou profesora Royta (Praha)

Zveme vás na historicko-vědeckou prohlídku Kostela sv. Havla na Praze 1, která se uskuteční 4. 11. od 10:00. Prohlídka bude doplněna odbornou přednáškou profesora Jana Royta, který vás provede bohatou historií a uměleckými poklady tohoto výjimečného sakrálního prostoru. Kostel sv. Havla byl postaven ve 13. století a původně sloužil jako farní kostel pro nově založené Havelské město, obchodní čtvrť Prahy. Zajímavostí je, že v kostele se dochovaly cenné gotické fresky a že zde působil slavný český barokní malíř Karel Škréta. Na akci je nutná registrace a vítáni jsou také vaši blízcí.

Místo konání: Kostel s. Havla, Havelská, 110 00, Staré Město, Praha 1.

Datum konání: 4. 11. od 10:00 hod.

Registrace zde.


Západočeská galerie v Plzni (Plzeň)

Západočeská galerie v Plzni je přední kulturní instituce v Plzeňském kraji, která spravuje sbírky výtvarného umění od 14. století po současnost a pořádá výstavy v prostorách Masných krámů a výstavní síně „13“. Celý rok můžete díky členství v Klubu Alumni čerpat v galerii následující benefity a vybrat si z bohaté nabídky zde. Na listopad v rámci "Měsíc pro alumni" jsme připravili ve spolupráci s vedením galerie speciální program:

Přednáška "Vzestup a pád města v zeleni: Hradec Králové 1895–1960"

Cyklus přednášek Utváření města se pod vedením historika umění a architektury Ladislava Jacksona zaměřuje na vývoj městského prostředí v Plzni a dalších českých městec. Poznejte na úvodní přednášce, jaké specifické podmínky byly v Hradci Králové nastaveny, aby došlo k synergickému efektu ve výstavbě města a vyváženému vztahu mezi jeho regulací a rozvojem. Pro členy Klubu Alumni vstup zdarma po předchozí registraci.

Více info zde.

Datum: 7. 11. od 17:30 hod.

Místo: Semlerova rezidence, Klatovská třída 110, Pzeň

Registrace zde.

Přednáška "Od plenérové krajinomalby barbizonské školy k impresionismu. Česká výtvarná scéna a Francie na přelomu 19. a 20. století."

Přednáška ve spolupráci s festivalem francouzské kultury Bonjour Plzeň. Přednáší Roman Musil, ředitel ZČG.

Více info zde.

Datum: 13. 11. od 17:00 hod.

Místo: Semlerova rezidence, Klatovská třída 110, Pzeň

Vstup bez registrace a zdarma.

Beseda s grafikem a autory výstavy "Rostislav Vaněk Extended"

O proměnách grafického designu si s legendou českého grafického designu Rostislavem Vaňkem budou povídat autoři výstavy Rostislav Vaněk Extended Robert V. Novák a Zuzana Burgrová. Uvádí: Gabriela Darebná.

Více info zde.

Datum: 28. 11. od 16:30 hod.

Místo: Výstavní síň „13“, Pražská 13, 301 00 Plzeň.

Vstup bez registrace po předložení členského průkazu Klubu Alumni UK zdarma.

Osobní setkání s tibetskými disidenty / Meeting Tibetan Dissidents In Person (Praha)

Debata s názvem „Osobní setkání s Tibetskými Disidenty“ přináší neobvyklý zážitek v období výročí Sametové revoluce. Členové Klubu Alumni Univerzity Karlovy mají nevšední možnost poslechnout si životní zážitky tibetského básníka Tenzina Tsundue, který byl za své protestní akce již 16krát uvězněn, a který je jedním z nejvýznamnějších aktivistů pro nezávislost Tibetu. Dále budou své zkušenosti a názory sdílet herečka Sonam Dolma, která vystudovala balet v hlavním městě Lhasa a nyní vystupuje v exilovém sídle 14. dalajlámy a zpěvák Loten Namling, který zpívá tradiční i vlastní písně, a kterého 14. dalajláma nazval „Zpěvákem s Hlasem“.


Bude se mluvit o nástupnictví 14. dalajlámy, tibetské národní identitě, ekologii na Tibetské náhorní plošině a o lidských právech v současném Tibetu. Pojďme si s tibetskými disidenty uvědomit, proč stojí za to bojovat za svobodu a demokracii právě v době, kdy si připomínáme pád totality u nás!

Místo konání: Kampus Hybernská, místnost B.1.

Datum konání: 18.11. v 16:00 hod.

Debata proběhne v angličtině.


Akce se koná za podpory AS FSV UK. Tento program přinášíme ve spolupráci se spolkem Češi Tibet podporují a s podporou Ministerstva zahraničí USA.

Více informací a registrace zde.



Poslední změna: 14. listopad 2024 11:35 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:

Provozní doba a kontakty na oddělení


Jak k nám