• Akce
  • Orientační týden pro studenty prvních ročníků

Orientační týden pro studenty prvních ročníků
Orientační týden je akce, kde získáte mnoho praktických informací ke studiu na UK. V rámci plánovaných přednášek například zjistíte, jak účinně využívat univerzitní knihovny a informační zdroje. Mluvit se bude o studiu, financích i možnostech vycestovat do zahraničí. Přednášející vás provedou všemi nástrahami univerzitního informačního systému SIS. Stranou zájmu nezůstane ani studentská zájmová činnost a aktivity studentských spolků.


Záznamy uskutečněných přednášek jsou zveřejněny na kanálu Youtube "Orientační týden UK 2020".


Průvodce pro studenty prních ročníku ke stažení.Anotace přednášek


Studium na UK


Vstup do vysokoškolského studia na UK je lemován spoustou nových výrazů, se kterými se budete setkávat po celé své studium - život se začne odvíjet v rytmu semestrů, vaše námaha bude odměňována kredity a Karolinka se stane vaší dobrou kamarádkou. Zveme vás na přednášku Studium na UK, kde vám rádi podáme pomocnou ruku při seznámení se se základními pojmy, které se brzy stanou nedílnou součástí vašeho studentského života, a připojíme pár rad pro jeho hladký a úspěšný průběh.


Stipendia a poplatky


Univerzita Karlova v Praze může poskytovat svým studentům finanční podporu v podobě stipendií. Existuje celá řada různých druhů stipendií, z nichž některá pomáhají studentům snížit náklady spojené se studiem (např. stipendia na podporu ubytování), jiná získávají studenti dosahující mimořádných výsledků ve studiu apod. Tou nepříjemnější částí finančních otázek spojených se studiem jsou poplatky. Aby vás obava z nich zbytečně nebudila ze spaní, a zároveň jste si uvědomili vytyčené hranice, ucelíme vám v krátké prezentaci základní informace vycházející z jednotlivých předpisů.Podpora studentů na UK


Vypořádat se s nároky vysokoškolského studia může být leckdy obtížné, proto se UK snaží podat svým studentům pomocnou ruku. Přednáška představí univerzitní systém podpory, zahrnující jak dlouhodobou pomoc znevýhodněným skupinám studentů, tak krátkodobou oporu při řešení problémů akutně vzniklých během studia. Významnou roli hraje v tomto směru především univerzitní síť poradenských služeb. Poradny na jednotlivých fakultách a poradny UK Pointu na rektorátu nabízejí např. pomoc psychologickou, psychoterapeutickou či sociálně-právní. Univerzita se také snaží podporovat své studenty v jejich osobním rozvoji, proto lze mj. využít i služeb kouče či diagnostiku osobnostních a kariérových předpokladů nebo navštívit některou z řady zajímavých vzdělávacích akcí.


Informační systém


Čerstvým studentům prakticky ukážeme, jak pracovat s informačním systémem na UK. Dozvíte se o možnostech připojení k internetu a související problematice přístupových hesel v rámci Centrální autentizační služby (CAS). Provedeme vás funkcemi Studijního informačního systému (SIS), a také se seznámíte s některými užitečnými webovými aplikacemi UK. V neposlední řadě se dozvíte, co můžete dělat, když budete mít s IS nějaký problém.


Zájmová činnost a studentský život


Sportovat, diskutovat, bádat, hrát divadlo, psát časopis, pořádat taneční akce, přednášky a kurzy, pomáhat, nebo se prostě jenom bavit. To a mnohem víc nabízí přes 50 fakultních spolků. Volnočasové aktivity na univerzitě nabízejí způsob, jak se v novém prostředí necítit sám a zároveň dělat, co vás zajímá. Máme vlastní orchestr, loděnici či mezinárodní klub – pro každého to jeho.


Knihovnické a informační zdroje, elektronické knihy


K čemu je dnes dobrá knihovna? Na této přednášce budete obeznámeni s nečekaným množstvím užitečných služeb, které vám knihovny na univerzitě poskytují. Bude vám odtajněna část neviditelného webu, databáze informací, které jinde nenajdete a srovnání se světem. Poznáte, co je to kvalitní informační zdroj, což je k budoucímu studiu i profesnímu životu k nezaplacení. Nastíníme, jak vyhledávat kvalitní informace v jediném supervyhledávači UKAŽ.

Navážeme seminářem o e-knihách Nakladatelství Karolinum, které jsou studentům UK přístupné bezplatně. Prakticky si předvedeme, jak snadné je číst e-knihy Nakladatelství Karolinum kdykoli a odkudkoli.Možnosti studia v zahraničí


Chcete během studia strávit semestr či rok v zahraničí? Možností je čím dál více, a to nejen v podobě studijních výjezdů, ale i praktických stáží. Na našem semináři získáte základní informace o nejznámějším mobilitním programu Erasmus+ i o dalších meziuniverzitních či mezifakultních dohodách, kterých má UK celou řadu (s univerzitami po celém světě). Dále vám představíme instituce, které nabízejí vlastní stipendijní programy, které můžete jako studenti UK využít – Fulbright, CEEPUS, AKTION, DAAD a další. Přijďte se dozvědět více a získejte inspiraci hned na začátku vašeho studia.


Koleje a menzy


Studium na Univerzitě Karlově je úzce spojeno také s ubytováním českých a zahraničních studentů, kterým se zabývají Koleje a menzy UK. Nabízíme možnost ubytování a stravování v Praze, Plzni, Hradci Králové a v Brandýse nad Labem. Je zde volba z několika kolejí ubytování studentů UK a kvalitní stravování v menzách za přijatelnou cenu, které není omezeno vazbou na jedno středisko a v obou případech s online rezervací. Na kolejích je pro studenty k dispozici WIFI i LAN připojení k internetu, fitness, sportoviště, studovny, prádelny, kolárny a různé studentské kluby, kavárny či kiosky. Studentský život na kolejích nabízí možnost vazby mezi kamarády a spolužáky a spoustu zážitků pro vzpomínky na studentská léta.


Seminář pro nově přijaté studenty se speciálními potřebami


Nově přijaté studenty se zdravotním znevýhodněním seznámíme s nabídkou podpůrných služeb, jež mohou v průběhu studia na UK využívat. Představí se vám zaměstnanci Centra Carolina, kteří služby koordinují a na něž se můžete obracet při řešení svých studijních záležitostí. Této přednášky se účastní i další poskytovatelé služeb, s nimiž se během studia můžete setkat. Nabízíme příležitost okamžité konzultace - jsme zde pro vás a těšíme se na setkání s vámi.


Nabídka služeb pro studenty UK


Snažíme se o to, aby se studenti a studentky cítili na Univerzitě Karlově dobře a měli co nejlepší podmínky pro studium. I když se někdy vše nedaří, jak má, nejste na to na Karlovce sami. Po celou dobu studia můžete využívat služby UK Pointu, který zdarma poskytuje psychologické, sociální, právní či kariérní poradenství a pomůže vám i s vyhledáváním informací o studiu. Představíme vám kompletní nabídku služeb včetně výdeje univerzitních průkazů nebo zboží, které si můžete koupit v univerzitním obchodě.


Poslední změna: 30. říjen 2020 11:39 
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:

Provozní doba a kontakty na oddělení


Jak k nám