28. prosince 2021

Svatoštěpánské setkání 2021

Letos jsme se sešli 26. prosince ve 14 hod. v kostele sv. Apolináře na Větrově.

Setkání zahájil administrátor kostela Stefano Pasquero, který návštěvníky přivítal a popřál jim příjemný zážitek. Poté se slova ujal rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima, který připomněl, proč jsme se zde sešli, krátce kostel představil a popřál přítomným klidné prožití zbytku roku a šťastný rok následující. Kostel má již delší dobu nefunkční varhany, a tak k poslechu zazpívala sopranistka Národního divadla Eliška Gattringerová za doprovodu klavíru a zpěvu Ahmada Hedara. Zazněly písně Adeste Fideles, Hallelujah, Tichá noc, Narodil se Kristus Pán a další. Následovala přednáška prof. Jana Royta o architektuře a výzdobě kostela. Za zmínku stojí například oltář Panny Marie, která je poněkud netradičně vyobrazena v očekávání, a je proto považována za patronku těhotných žen. To je v souladu také s umístěním kostela vedle jedné z významných pražských porodnic :-)

Více o historii a výzdobě kostela se můžete dočíst zde.

Podívejte se také na video reportáž z akce.

Mnoho návštěvníků ocenilo možnost nahlédnout do kostela, který nebývá příliš často otevřen pro veřejnost.