• Baví mě to, ale…

Baví mě to, ale…

Studujete obor, který vás baví, naplňuje a emocionálně sytí, ale začínáte mít pochyby, jestli se v něm uplatníte tak, jak byste si představovali? Nezoufejte a čtete dál!


Existují obory, které mají velice široké a univerzální možnosti uplatnění. Existují však také obory, které jsou poměrně specifické a úzce zacílené, a snadno tak lze podlehnout dojmu, že ve vysněném oboru nenajdete uplatnění, jaké byste si představovali. Studium vysněného, úzce zaměřeného oboru ale neznamená, že v něm uplatnění nenajdete, jakkoliv se vám to občas může takto zdát. Je třeba počítat, že někdy může být cesta k nalezení zaměstnání v "dream" oboru trnitější. Dnešní trh práce je velice otevřený a vítá především flexibilní a přizpůsobivé jedince. Vystudovaný obor zdaleka není to jediné, co personalistu zajímá. Existuje spousta profesí, kde je k uplatnění univerzitní titul důležitý, vystudovaný obor však může být odlišný. Ať už studujete jakýkoliv obor, tím jediným “to” nekončí. Budiž vám tedy útěchou, že možností máte stále nespočet.


Nicméně, jak tvrdí jedno známé přísloví: “Štěstí přeje připraveným.”


Abyste nikdy nezůstali na trhu práce ztraceni, přidáváme několik tipů, na co při studiu pamatovat, aby vaše cesta k vysněné práci byla co nejpřímější:


Tvořte si kontakty

Kontakty jsou základním kamenem úspěchu při hledání práce nejen v úzce specializovaném oboru. Kontaktem je již váš vyučující, profesor, vedoucí odboré praxe, vedoucí bakalářské či diplomové práce, další studenti, kolegové ze studentských organizací/spolků atd. Myslete na to již v průběhu studia, buďte s nimi za dobře a pečujte o ně.

Staňte se dobrovolníky

Obdivujete konkrétní pracoviště či organizaci a vidíte se v ní? Nabídněte se jako dobrovolník či brigádník. Výhodou je, že o vás již budou vědět a až budete hledat práci, budete mít plusové body. I tento postup vytváří nové kontakty.

Choďte na akce a setkání s profesními kolegy

Účastněte se akcí a setkání odborníků z vašeho oboru a mluvte s nimi. Nejen, že se dozvíte jistě něco nového z oboru, opět si vytvoříte nové kontakty.

Dávejte o sobě vědět

Víte, že už se blíží období hledání práce? Mluvte o tom a hlaste se do vysněných firem/ institucí i s předstihem. Jedině tak o vás budou vědět a mohou s vámi počítat již dopředu. A možná vám nabídnou v mezičase nějakou jinou formu spolupráce.

Dělejte si zadní vrátka

Je-li vaše specializace opravdu velmi úzce vyhraněná, je dobré počítat s tím, že si možná budete muset na vysněnou pozici počkat. Velmi doporučujeme všem získávat v průběhu studia i zkušenosti jiné, obecnější. Téměř vždy se hodí zkušenosti administrativní, obchodní či zaměřené na komunikaci s lidmi.

Otevřte se možnosti spolupráce na projektech

V některých oborech možná nenajdete ihned uplatnění na plný pracovní úvazek. Velice moderní je nyní tzv. projektová spolupráce na několik hodin týdně (obvykle 10 - 20). Doporučujeme tedy takto začít a dočasně se po zbytek času věnovat práci mimo vystudovaný obor.

Hledejte se příležitosti, které se vašeho oboru alespoň okrajově dotýkají

Než úplná změna oboru je vždy lepší alespoň minimální propojení. Práce vás bude totiž mnohem více naplňovat než zcela jiný obor.

Využívejte svou síť!

Nezapomínejte rozhazovat své sítě, a to jak sociální, tak profesní a osobní. Linkedin profil je dnes už takřka nutností. Můžete si být jisti, že na vás profesní kolegové nezapomenou. Není nezbytně nutné být zde aktivní, stačí když budete přítomni. Zmiňujte se, mluvte a ptejte se.


Poslední změna: 3. září 2023 22:59 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: