• Desatero správného životopisu

Desatero správného životopisu

Ucházíte se o brigádu, práci při studiu, stáž či o klasickou pracovní nabídku? Bez životopisu se neobejdete. Připravili jsme pro vás desatero rad a doporučení, co by měl správný životopis obsahovat.


Životopis by měl vždy:

Být pravdivý

Nikdy v životopise nelžete, ani neupravujte realitu. Můžete lehce změnit název pozice, vždy by to však mělo primárně odpovídat pracovní náplni běžné pro konkrétní pracovní pozici. Zkontrolujte si, že vaše data v CV odpovídají datům ve vašem případném profilu na Linkedin či na jiném vašem dohledatelném veřejném profilu.

Být stručný, zároveň však výstižný

V životopise zcela vynechte věty. Větší úspěch budou mít přehledné odrážky. Vyhněte se také zbytečným slovům. Personalista hledá hesla a slovní vata okolo akorát odpoutá jeho pozornost. Méně je více!

Být zamířený na pozici/profesi, o kterou se ucházíte

Vždy se zamyslete, o jakou pozici se chcete ucházet. Doporučujeme připravit si jednu verzi CV se všemi zkušenostmi, abyste měli jakési portfolio zkušeností, ze kterého budete moci vybírat. Na konkrétní pracovní pozici pak už jen mažete zkušenosti, popř. měníte pořadí odrážek u popisů jednotlivých pozic podle toho, co je pro konkrétní pozici zajímavé.

Obsahovat tyto údaje

  • Kontaktní údaje (jméno, město bydliště kde hledáte práci, tel.číslo, e-mail, fotka chcete-li)

  • Vzdělání

  • Pracovní zkušenosti

  • Další vzdělání + stáže

  • Jazykové znalosti

  • Počítačové znalosti

  • Zájmy

  • Dobrovolnictví


Na první místě by měly být vždy kontaktní údaje. Pokud jste ještě student, 2. kolonkou v pořadí bude Vzdělání. Následovat budou Pracovní zkušenosti. Máte-li brigády mimo obor, který studujete, ale nechcete je “míchat” se zkušenostmi v oboru, můžete přidat ještě sekci Pracovní zkušenosti v průběhu studia, popřípadě Brigády v průběhu studia.


Fotografie v CV není nutná, ale personalisty velmi vítána. Personalista si vás lépe pamatuje. Optimální formát je obličej + ramena. Vhodné je vybrat fotografii s jemným úsměvem, popř. jiným výrazem obličeje, který má možnost vzbudit v personalistovi sympatie k vaší osobě.

Být seřazen od nejnovějšího k nejstaršímu

V každé sekci vyjmenováváme zkušenosti tak, aby nahoře byla vždy nejnovější zkušenost / aktuální studium apod. Starší zkušenosti jakoby “odtékají”. U jazykových či dalších znalostí platí, že výše uvádíme to, v čem jsme lepší / silnější.

Být bez vět a motivačních dopisů

Do správného životopisu patří zmínit hlavně fakta a ověřitelné informace. Do životopisu nepatří motivační odstavce a doplňující informace. Ty mají místo v motivačním či průvodním textu při zasílání životopisu. Není nutné uvádět v CV ani tzv. soft skills. Jedná se o subjektivní informace. Soft skills jsou v náborovém procesu stejně důležité ne-li důležitější než fakta. Personalista si je však ověří jinými způsoby.

Mít graficky oddělené nadpisy, názvy pozic a firmy

Personalista dělá první rozhodnutí o tom, zda životopis bude číst dále během cca prvních 20 ti vteřin. Je tedy nutné, aby se v něm snadno orientoval a hned našel vše, co hledá.

Být v rozsahu 1–3 stránky dle zkušeností kandidáta

Není nutné mít životopis pouze na jednu stránku. Někteří studenti VŠ mají již tolik adekvátních zkušeností, že není možné životopis takto “smrknout”. Mnohem lepší je životopis ve výsledku delší, avšak přehledný. V zahuštěném textu se špatně hledají důležité informace.


Tip: Je také možnost udělat CV pouze na 1 stránku s možností vložení QR kódu s odkazem na LinkedIn, kde jsou zkušenosti i soft skills rozvedeny ve větší míře.

Být v PDF formátu

Klasické textové formáty nejsou vhodnou volbou. Životopis se s velkou pravděpodobností “cestou k personalistovi” přeformátuje a zbytečně to kazí dojem z úrovně znalosti textových dokumentů.

Být uložen s odpovídajícím názvem souboru ideálně bez diakritiky

Životopis by měl být vždy vhodně nazván, aby personalista hned věděl, čí životopis právě otevírá. Měl by tedy obsahovat jakékoliv synonymum slova životopis a jméno. Ideální je vynechat diakritiku, protože ne každý počítač umí rozeznat české znaky.


Poslední změna: 3. září 2023 22:58 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: