26. listopadu 2020

Darujte anti-covidovou plazmu!

Darování krevní plazmy je jednoduché a bezbolestné. Je možné ji darovat již dva týdny pro prodělané infekci Covid-19. Pro příjemce krevní plazmy je takové darování bezpečné, protože tato infekce se krví či transfuzí nepřenáší. Obracíme se na ty z Vás, kteří nemoc Covid-19 prodělali, s prosbou o darování plazmy k léčbě nemocných s těžkým průběhem infekce Covid-19. Můžete tak pomoci těmto pacientům se uzdravit.

Kdo může darovat?

• Prodělaná nemoc Covid-19 s teplotami alespoň 38°C

• Úplné uzdravení z této nemoci

• Uplynutí doby alespoň 14 dní od uzdravení a nejdéle dva měsíce od ukončení izolace

• Darování není vhodné pro ženy, které v minulosti byly těhotné.

• Darování není vhodné pro osoby, které v minulosti dostaly transfuzi krve.

Prosíme, pokud máte čas pomoci druhým a splňujete podmínky pro darování plasmy, zde jsou instituce, kde ji můžete darovat:

Ústav hematologie a krevní transfuze

Thomayerova nemocnice

Ústřední vojenská nemocnice

Všeobecná fakultní nemocnice

Nemocnice Královské Vinohrady

Univerzita Karlova děkuje všem, kteří doposud krevní plazmu darovali a budoucím dárcům za jejich spolupráci.